Baseny

Baseny i fontanny

Pływalnia to kryty lub odkryty obiekt wyposażony w przynajmniej jedną nieckę basenową (basen) z trwałym brzegiem i dnem, z systemem uzdatniania wody, oraz zaplecze sanitarne, szatnie i natryski. Pływalnie można podzielić na obiekty kryte i odkryte.

Z uwagi na rodzaj niecki pływalnie można podzielić na:
pływalnie sportowe – z prostokątnymi basenami podzielonymi na odrębne tory Zgodnie z aktualnymi przepisami FINA powinny mieć długość 25 metrów oraz 8 torów o szerokości 2,5 m lub 50 m i 10 torów o szerokości 2,5 m, ale spotykane są także inne wymiary.

pływalnie rekreacyjne – pływalnie przeznaczone do pływania rekreacyjnego oraz zabawy w wodzie, wyposażone często w niecki o nieregularnym kształcie i dodatkowe atrakcje basenowe takie jak np. zjeżdżalnie wodne, a także wyodrębnione brodziki dla dzieci, czyli płytkie baseny dla najmłodszych o głębokości do 40 cm.
park wodny – kompleksy basenów sportowych i rekreacyjnych z atrakcjami do zabawy dla dzieci i rodziców, dodatkowo wyposażone w saunaria, obiekty gastronomiczne i handlowe.

Dodatkowo na pływalniach znajdować mogą się:
baseny termalne – baseny wypełnione gorącą wodą, wydobywaną ze źródeł podziemnych
baseny solankowe – basen wypełniony słoną wodą
niecki z hydromasażem – wyposażone w dysze do masażu wodnego i powietrznego
niecki specjalne – na przykład niecki o dużej głębokości przeznaczone do nurkowania.

Na basenach pływackich obowiązuje kostium kąpielowy oraz często na basenach sportowych czepek pływacki.

Na basenach odbywają się różnego rodzaju zajęcia sportowe i konkursy:
aqua aerobik
nauka pływania
rozgrywania sportowych konkurencji pływackich
rozgrywania sportowych konkurencji skoków do wody
uprawiania piłki wodnej.

Na niektórych największych krytych basenach pływackich wyposażonych w dodatkowy osprzęt do wytwarzania „sztucznego wiatru” rozgrywane są również niektóre z konkurencji żeglarskich czy zawody windsurfingowe.

Baseny pływackie często wchodzą w skład kompleksów rekreacyjnych i parków wodnych.

W skład kompleksu często ponadto wchodzą:
basen do nauki pływania
brodzik dla dzieci
jacuzzi
sauny, siłownie
rwąca rzeka
zjeżdżalnie
spa

Baseny i fontanny
Brodzik

Brodzik to płytki basen dla dzieci. Brodziki mają najczęściej głębokość od 20 do 40 cm i są przeznaczone głównie dla dzieci od 6 miesięcy do 6 lat. W Polsce zarządzający obszarem wodnym jest zobowiązany do wydzielenia brodzika dla dzieci jeśli niecki basenowe mają łączną powierzchnię przekraczającą 100 m² i głębokość …

Baseny i fontanny
Fontanna

Fontanna to urządzenie wodne, najczęściej ozdobne, wyrzucające pod ciśnieniem wodę z dysz lub dyszy. Jest jednym z elementów tzw. małej architektury. Jedna z konstrukcji składa się z basenu z przelewem i trzonu z dyszą. Do trzonu doprowadzona jest pod ciśnieniem woda, która tryska z jednej lub kilku dysz. Opadająca woda …